Infekce močových cest

Nepříjemná, ale velmi častá infekce močových cest je něco, s čím se některé ženy prostě musejí vypořádat. Přinášíme vám odborné tipy, co dělat a co rozhodně nedělat, aby vaše močové cesty - a váš život - zůstaly bez potíží.

image-foto_830x350px.jpg

Více než polovina žen prodělá infekci močových cest alespoň jednou za život, přičemž čtyřem z 10 žen se do šesti měsíců zopakuje znovu. Na rozdíl od mužů. Ve skutečnosti je pravděpodobnost prodělání infekce močových cest u žen až 30krát vyšší než u mužů. Nespravedlivé? Ano. Ale zvládnutelné. Ve většině případů rozhodně.
 

Co je příčinou infekce močových cest?

Infekci způsobuje bakterie Escherichia coli, která přirozeně sídlí v trávicím traktu, a která se díky ženské anatomii poměrně snadno dostane z konečníku do močových cest. Zažitý názor, že infekci močových cest způsobuje prochladnutí při sezení na studeném povrchu, není správný. Chlad sice může oslabit náš imunitní systém, a přispět tak ke zhoršení stavu, ale bakterie nikam nepřenáší.

Proč mám opakované infekce močových cest? Existuje několik faktorů, které zvyšují riziko infekce.

  1. Častý sex. To neznamená, že byste ho měly přestat provozovat, jen je rozumné přijmout určitá hygienická opatření, abyste snížila riziko přenosu bakterií z konečníku do močových cest.
  2. Oslabený imunitní systém. Může mít mnoho příčin, včetně cukrovky nebo chemoterapeutické léčby. A i když nemáte žádné zdravotní potíže, platí pravidlo, že je potřeba o sebe řádně pečovat. Opakované infekce močových cest jsou jedním z mnoha důvodů.
  3. Pitný režim. Nebo spíše nedostatečný příjem tekutin. Vzhledem k tomu, že jsou bakterie z močového měchýře vyplavovány močí, je příjem dostatečného množství tekutin klíčem k prevenci infekce močových cest. Podporuje totiž pravidelné močení. Pokud je to možné, močení v sobě nikdy nezadržujte!
  4. Věk. Ženy po menopauze mají bohužel větší pravděpodobnost, že onemocní infekcí močových cest. Důvodem je pokles pánve, nedostatek estrogenů, úbytek laktobacilů ve vaginální flóře, zvýšený výskyt bakterií způsobujících infekci v okolí močové trubice a skutečnost, že starší ženy častěji trápí nemoci jako je např. cukrovka nebo mohou mít oslabenou imunitu.
  5. Hygiena intimních partií. Obecně je vhodné pečovat o své intimní partie tak, aby zůstávaly čisté a suché. Ačkoli většině žen není třeba připomínat pravidelnou hygienu, je důležité zdůraznit, že přehánění, zejména při používání voňavých nebo agresivních mýdel, také není nejlepší prevencí infekce močových cest. Narušují přirozenou rovnováhu na vaší pokožce, a ta je pak k infekci náchylnější. Totéž platí pro používání spermicidů jako antikoncepce nebo pro používání jakýchkoli přípravků, které narušují vaginální mikroflóru.


Co teď? Pojďme se podívat na několik zásad co DĚLAT a co NEDĚLAT, které by vám měly pomoci vyhnout se infekci močových cest. Aniž byste zůstaly stranou všech radostí života.

NEDĚLEJTE

  1. Nepoužívejte voňavá mýdla k mytí intimních partií. 
  2. Nezadržujte močení. Pokud si potřebujete odskočit na toaletu, jděte co nejdříve.  
  3. Nezastavujte močení příliš brzy, ale snažte se vyprázdnit celý močový měchýř.  
  4. Nenoste syntetické spodní prádlo, například nylonové, a vyhýbejte se velmi těsným kalhotám. I vaše intimní partie potřebují „dýchat“. 
  5. Nepijte velké množství alkoholu. Alkohol může dráždit váš močový měchýř. Mezi tekutiny, které je naopak potřeba přijímat v dostatečném množství, se bohužel nepočítá.
  6. Nemlsejte příliš, ani nepijte příliš mnoho slazených nápojů. Cukr může podporovat růst bakterií.  

DĚLEJTE

  1. Na toaletě se utírejte zepředu dozadu, abyste zabránily přenosu bakterií. 
  2. Oblast genitálií udržujte čistou a suchou. Bavlna je zde vaším přítelem.  
  3. Převlékejte se z mokrých plavek. Nejlepší důvod, proč mít dvoje roztomilé plavky, nemyslíte?  
  4. Pijte hodně tekutin, zejména vody, abyste během dne pravidelně močily. Moč odplavuje přítomné bakterie z těla ven. 
  5. Před sexem a po něm si omyjte pokožku v okolí pochvy vodou. Nezapomeňte, že to s mýdlem nesmíte přehánět.
  6. Po sexu se co nejdříve vymočte.​

Jakmile pocítíte první příznaky infekce močových cest nebo pálení při močení, zvažte návštěvu lékaře. Pokud se však rozhodnete zakročit co nejdříve, sáhněte po doplňcích stravy běžně dostupných v lékárně. Doplněk stravy Urinal Akut přispívá k úlevě při pocitech pálení během močení a podporuje zdraví močových cest díky extraktu ze zlatobýlu, který je doplněn jedinečnou kombinací brusinek a vitaminu D. Dobré zkušenosti s ním má 99 % žen¹, které jej vyzkoušely a doporučily by jej svým přátelům a rodině. Nebo vám.







Reference:

  • 1 Urinal Akut Observational Study, Stada, Romania and Czech Republic, December 2021
Časté záněty močových cest? Příčinou může být i pohlavní styk!

Časté záněty močových cest? Příčinou může být i pohlavní styk!

Pokud vás trápí časté záněty močových cest, možná vás překvapíme. Důvodem totiž nemusí být jen prochladnutí nebo nedostatečná či nesprávně prováděná intimní hygiena, ale také pohlavní styk. Ačkoliv záněty močových cest (UTI – urinary tract infections) trápí hlavně ženy, nevyhýbají se ani mužům. Víte, jak si udržet močové cesty ve zdraví?
 

Čtěte více
Je sex skutečně hlavním rizikovým faktorem?

Je sex skutečně hlavním rizikovým faktorem?

Opakující se infekce močových cest

Pociťujete často při močení pálení, svědění nebo bolest? Chodíte často na toaletu? Opakující se infekce močových cest vám mohou znepříjemňovat život a mohou také negativně ovlivnit váš sexuální život. Konec konců kdo by chtěl mít pohlavní styk, když ho sužují tyto příznaky?

Čtěte více
Z postele na toaletu: proč by se dívky měly po sexu jít vždy vymočit?

Z postele na toaletu: proč by se dívky měly po sexu jít vždy vymočit?

Po sexu si společně užíváte intimní chvíle, ale náhle vstanete a jdete se vymočit. Možná máte pocit, že jste ten okamžik pokazila nebo začnete přemýšlet, co on si asi myslí, když za sebou zavřete dveře. Jít na toaletu po sexu může být nepříjemné z několika důvodů, ale pro vaše zdraví je to velmi důležité. Takže jak si můžete zařídit tyto soukromé záležitosti bez nepříjemných pocitů?

Postupem času se v každém vztahu vynoří otázky či problémy týkající se osobní hygieny. Jak se sbližujete, dozvídáte se o postoji svého partnera k tělesné hygieně a také jak hodnotí vaše hygienické návyky. Nejdůležitějším faktorem zdravě fungujícího vztahu je vaše otevřenost při hovoru i o těchto věcech.

Čtěte více